Pas Ilmarinena – Marcin Mortka

W 1939 roku armia radziecka zajmowała się transportem więźniów, tuż po zatrzymaniu padł rozkaz opuszczenia ciężarówki, niestety jedna z przewożonych osób była na tyle słaba, że nie mogła utrzymać równowagi. Rozwścieczony żołnierz zaczął dotkliwie okładać leżącego mężczyznę, Siergiej Muchalew oficer NKWD widząc swojego podwładnego, nakazał innym go powstrzymać.

 

Zebranych więźniów wybrał osobiście Stiepan Worodyłow komendant miejscowego łagru za mniejsze bądź większe przewinienia. Podczas wydawania wódki oraz chleba pobity ostentacyjnie odmawia przyjęcia swojej racji, co powoduje ponowne rozwścieczenie oprawcy, jednakże i tym razem Muchalew łagodzi sytuację. Skazani muszą przekroczyć masywną bramę odgrodzonego terenu, pierwsza osoba, która zabije człowieka przywiązanego do wysokiego pala pośrodku placu, otrzyma stosowną nagrodę, jeśli ktoś będzie stawiał opór, zostanie rozstrzelany. W śniegu powinni odnaleźć sterczące powbijane noże, a każdy z zebranych jest zmuszony podjąć natychmiastową decyzję o dalszym losie.

 

„Pas Ilmarinena” opisuje zaatakowaną przez armię radziecką Finlandię, poznajemy tam oficera NKWD chcącego za wszelką cenę zgłębić tajniki starej puszczy przy pomocy zniewolonej badaczki Penelopay Tayne. Stworzona przez znakomitego polskiego pisarza Marcina Mortkę powieść sprytnie łączy fakty historyczne z fikcją literacką. Dzięki temu zabiegowi otrzymujemy porcję wciągającego wątku fabularnego wypełnionego różnorodnymi postaciami oraz charakterystycznym dla tego autora poczuciem humoru.

 

Data premiery: 25.01.2023

Wydawnictwo: SQN

Ilość stron: 432

15-02-2023 Tomasz   Marcin Mortka SQN
3


Dodaj komentarz

Komentarze

  • Tytuły książek, które wymieniłeś, widnieją na mojej liście do zrecenzowania, jeszcze nie wiem, czy będą to dwa tomy, zobaczymy.
  • Do twórczości tego autora przekonałeś mnie, publikując polecaną książkę "Nie ma tego złego", przeczytałem również drugi tom tej serii i muszę przyznać, że naprawdę je polubiłem. Z "Pasem Ilmarinena" nie miałem jeszcze styczności, ale zapowiada się interesująco.

Ostatnie dyskusje:

  • Pas Ilmarinena – Marcin Mortka

    Tytuły książek, które wymieniłeś, widnieją na mojej liście do zrecenzowania, jeszcze nie wiem, czy będą to dwa tomy, zobaczymy.

  • Pas Ilmarinena – Marcin Mortka

    Do twórczości tego autora przekonałeś mnie, publikując polecaną książkę "Nie ma tego złego", przeczytałem również drugi tom tej serii i muszę przyznać, że naprawdę je polubiłem. Z "Pasem Ilmarinena" n...

Książki warte uwagi:

Pani Dobrego Znaku. Wieczny pokój - Tom 5 Feliks W. Kres
20-03-2023
Puszcza Bukowa, była łakomym kąskiem, ponieważ zna...
Lucia - Bernard Minier
01-03-2023
Porucznik Lucia Guerrero zaparkowała swój pojazd n...
Fox - Frederick Forsyth
19-03-2021
Żołnierze sił specjalnych SAS w bezszelestny sposó...
Przyszła wojna - Lawrence Freedman
17-05-2019
Tuż na wstępie autor wyjaśnia powstanie słowa wojn...

Nawigacja

Nasza społeczność