Książki filmy gry
Książka Pawła Goźlińskiego pt. „Jul” to wspaniały wielowątkowy kryminał. Czytelnicy zgodnym głosem twierdzą, że jest on wyjątkowo prowokacyjny i dlatego sprawia tak dużo przyjemności, gdy stopniowo odkrywamy jego zawartości. Prawi o tajemniczych morderstwach, które nigdy nie ujrzały światła dziennego.
Autor zwraca szczególną uwagę na pewne słabości polskich romantyków nie rzadko kultywowanych przez ich zagorzałych odbiorców, czy uwielbianych wieszczy faktycznie cechuje taka nieskazitelność? Akcja opisywanego tytułu ma miejsce w roku 1845. Wtedy to rozgrywają się zdarzenia, które raczej nie były wspominane w różnego typu zapiskach historycznych. Zastosowano tutaj interesujący zabieg polegający na połączeniu fikcji z rzeczywistością. Zauważalne są wątki zmyślone, jednak także one niosą ze sobą ogromną siłę przekazu. Głównym bohaterem książki „Jul” jest Adam Podhorecki imigrant przybywający do Francji, aby rozpocząć zupełnie nowe życie u boku wybranki o imieniu Marie. Niestety pewne nieprzewidziane wydarzenie mocno pokrzyżuje jego obecne plany. Sprawy przybierają nieoczekiwany obrót, a nasz bohater staje się pierwszym podejrzanym i dodatkowo wspólnikiem zbrodni człowieka, którego poczynania niezwykle mocno inspirowane są twórczością Juliusza Słowackiego, zgrabnie wykorzystując literaturę do czynienia zła.
„Jul” łączy w sobie różne gatunki literackie między innymi społeczne, kryminalne oraz filozoficzne. Autor przedstawia polskość, kompletnie nie zwracając uwagi na wszelkie konwenanse. Akcja została osadzona w XIX wieku, nawiązuje do romantycznych myśli ideowych, drobiazgowo spisanych, dzięki temu odbiorca może bez problemu zrozumieć jej przekaz. Doskonale obala także narodowe stereotypy, a zarazem kwestionuje pewną wielkość, która jest tak kultywowana przez polskie społeczeństwo. Odzwierciedla wielki wpływ epoki romantyzmu, ukazując to w postaci powieści kryminalnej. Dzięki niej poznajemy nie tylko losy Polski, ale również historię przedstawionej dość niekonwencjonalnie ówczesnej Francji.
Dodaj komentarz