Przyszła wojna - Lawrence Freedman

Tuż na wstępie autor wyjaśnia powstanie słowa wojna, nawiązując między innymi do odległej mitologii greckiej. Ten rzeczownik może niewątpliwie kojarzyć się z ogromem cierpienia i wszechobecnym zniszczeniem, ale potrafi również łączyć ludzi o tych samych poglądach, które mogą być kierowane szlachetnymi przesłankami lub najzwyczajniej tymi złymi.

 

Państwa nieustannie przygotowują swój arsenał militarny, konstruując coraz wymyślniejsze techniki likwidacji zaistniałego zagrożenia, profesor Lawrence Freedman wspomina o potwornym wykorzystaniu broni masowego rażenia w 1945 roku. Znajdziemy tu wiele nawiązań poruszających temat handlu niewolnikami, paleniem heretyków czy groźnych czasów zimnej wojny. Obala też niektóre stwierdzenia, iż ludzkość ewoluując, może całkowicie wyzbyć się agresji. Nie zabraknie wielu dogłębnych analiz popartych prowadzonymi badaniami przez dużą grupę osób z całego świata. Przytacza także przykłady obecnych władców wielkich mocarstw wybierających bardziej nacjonalistyczny tryb rządzenia.

 

Książka pt. „Przyszła wojna” została podzielona na trzy części, omawia zdarzenia mające miejsce od połowy 19 do 21 wieku, posiada 500 stron i 25 rozdziałów. Zadaje wiele pytań, jak wyglądałby kolejne konflikty i co należy zrobić, aby ich uniknąć w niedalekiej przyszłości.

 
2


Dodaj komentarz

Komentarze

  • Dziękuję bardzo, właśnie dla takich komentarzy warto ją prowadzić.
  • Fajna stronka

Ostatnie dyskusje:

  • Pas Ilmarinena – Marcin Mortka

    Tytuły książek, które wymieniłeś, widnieją na mojej liście do zrecenzowania, jeszcze nie wiem, czy będą to dwa tomy, zobaczymy.

  • Pas Ilmarinena – Marcin Mortka

    Do twórczości tego autora przekonałeś mnie, publikując polecaną książkę "Nie ma tego złego", przeczytałem również drugi tom tej serii i muszę przyznać, że naprawdę je polubiłem. Z "Pasem Ilmarinena" n...

Książki warte uwagi:

Pani Dobrego Znaku. Wieczny pokój - Tom 5 Feliks W. Kres
20-03-2023
Puszcza Bukowa, była łakomym kąskiem, ponieważ zna...
Lucia - Bernard Minier
01-03-2023
Porucznik Lucia Guerrero zaparkowała swój pojazd n...
Fox - Frederick Forsyth
19-03-2021
Żołnierze sił specjalnych SAS w bezszelestny sposó...
Przyszła wojna - Lawrence Freedman
17-05-2019
Tuż na wstępie autor wyjaśnia powstanie słowa wojn...

Nawigacja

Nasza społeczność